Rumların gaz sancısı

Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışması yapacağı bölgelerin, Kıbrıs Rum yönetiminin tek yanlı ”Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB) ilan ettiği alanlarla kesiştiğini iddia etti.
Fileleftheros gazetesi, Türkiye Resmi Gazetesi’nin 27 Nisan tarihli sayısına dayanarak, TPAO’ya Rodos’tan Kıbrıs’ın güneybatı açıklarına kadar olan bölgede ”petrol araması” yapması için lisans verildiğini yazdı.
Haberde, resmi gazetedeki haritalara göre, TPAO’nun petrol çalışması yapacağı bölgelerin, Akdeniz’de Rum yönetiminin sözde MEB’indeki ”1, 4, 5, 6 ve 7 numaralı parsellerle” kesiştiği ve Rodos’a kadar uzandığı öne sürüldü.
Bu arada, Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, TPAO’ya petrol araması yapması için lisans verilmesine tepki göstererek, ”egemenlik haklarının savunulması için her türlü girişimde bulunduklarını” söyledi.
Rum radyosunun haberine göre, Stefanu, Türkiye’nin, Rum yönetimin sözde MEB’indeki parsellerle kesiştiği iddia edilen bölgelerde petrol çalışmaları yapma lisansı vermesinin, ”uluslararası hukuk ve özellikle deniz hukukunu ihlal ettiğini” ileri sürdü.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*

cikcik tivitır