Akıl Hocası ‘Sırp Kasabı’ çıktı


Akıl Hocası ‘Sırp Kasabı’ çıktı

Terör saldırılarında 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Norveçli terörist Anders Behring Breivik’in, Liberya’da görüştüğü ve etkilendiğini iddia ettiği ‘Sırp milliyetçisi’nin halen aranan Srebrenitsa soykırımının baş sorumlularından Milorad Peremiş olduğu ileri sürüldü.

Bosna-Hersek’in haftalık dergisi ‘Özgür Bosna’ (Slobodna Bosna), bu haftaki sayısını Oslo Bölge Mahkemesi’nde yargılanan ve sorgusu sırasında, ”Liberya’ya gittiğini burada, bir Sırp milliyetçi ile karşılaştığını, ancak bu Sırp milliyetçinin kimliğini açıklamayacağı”nı söyleyen Breivik’e ayırdı.
Derginin çeşitli güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde, Breivik’in Liberya’da görüştüğü ‘Srırp milliyetçisi’nin savaş dönemindeki Sırp Cumhuriyeti ordusunun 10. Sabotaj Müfrezesi Komutanı olan ve Srebrenitsa’da binlerce sivil Boşnak’ın katliamından sorumlu olan Milorad Pelemiş olduğunu ileri sürdü.
ÇOCUK KATLİAMI İÇİN EMİR VERMİŞ Dergi, Sırbistan Devlet Güvenlik Servisi’nin (SDB), Pelemiş’in komutasındaki 10. Sabotaj Müfrezesi tarafından askerlere ”Srebrenitsa’da toplu katliam emri” ile kuşatma altındaki ”Saraybosna’da çocukların katledilmesi” emrinin verildiği gizli belgeleri de yayınladı.
Pelemiş’in savaş suçundan aranmaya başlamasının ardından Liberya’ya gittiğini ve burada beraberindeki savaş suçlularıyla yasa dışı işlere karıştığını iddia eden dergi, Norveç’teki katliam için Breivik’i eğiten kişinin “Srebrenitsa kasabı Milorad Peremiş”in olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ileri sürdü.
EN BÜYÜK KANIT Dergi, Breivik’in kaleme aldığı bin 518 sayfalık manifestoda, Sırpların Boşnaklara ve Arnavutlara yönelik katliamlarını savunmasının da Bosna’daki savaş suçlularıyla birlikte olmasının en büyük kanıtı olarak gösterdi.
”Breivik’e Norveç’te katliam yapmak için ilham veren Sırp milliyetçiler, Bosna savaşında Boşnakları öldüren katillerdir” ifadesini kullanan dergi, Breivik’in duruşmada Lahey’deki uluslararası mahkemede savaş suçundan yargılanan Bosnalı Sırpların savaş dönemindeki komutanı Ratko Mladiç’i ”kahraman” olarak gördüğünü açıklamasına da vurgu yaptı.


Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 231 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.