Barzani’den PKK açıklaması


Barzani’den PKK açıklaması

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin dün yaptığı görüşmenin ardından ikiliden arka arkaya PKK’ya ‘Silah bırak’ mesajı geldi.
İlk mesaj Katar’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’dan geldi. Başbakan, görüşmede PKK’nın silah bırakmasının gündeme gelmediğini belirtti.
“Bizim bu konuda tavrımız bellidir, terör örgütü silah bıraktığı andan itibaren operasyonlar durur” diyen Erdoğan, PKK’nın silah bırakmadığı sürece operasyonların durmayacağını vurguladı.
“SİLAH BIRAKTIRIRIM DEMEDİM”
Ankara ziyareti devam eden Mesut Barzani ise gazetecilerle bir araya geldi. Barzani bugün bazı gazetelerde yer alan ‘PKK’ya silah bıraktırırım’ sözlerinin kendisine ait olmadığını belirtti: “Silah bıraktırırım demedim. Silah çağı geride kaldı. Artık silahla bir yere varılamaz.”
PKK’ya “Bizi dinlerse iyi eder” mesajını da veren Barzani, “Yok dinlemezse biz PKK’nın çatışmayı bölgemize çekmesine izin vermeyiz” uyarısında bulundu.
“PKK KUZEY IRAK’TA HÜKÜM SÜREMEZ”
Silahı yöntem olarak kullanırsa PKK’nın Irak’ın kuzeyinde hüküm sürmesine izin vermeyeceğini kaydeden Barzani, ‘Kandil’le yürütülecek görüşmelere aracılık yapacak’ iddialarını da yalanladı.
Barzani, ABD’de de PKK konusunda herhangi bir görüşmede bulunmadığını da vurguladı.
Erdoğan ve Barzani’nin Kerkük konusunda da ortak görüş bildirdiği görüldü. Barzani “Kerkük halkı geleceğine kendisi karar verecek” derken Erdoğan ise “Irak’ın bölünmesinin Iraklı hiçbir vatandaşa faydası olmayacak. Çünkü bölünmüş bir Irak tüm Irak halkını zayıf düşürür. Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” ifadesini dile getirdi.


Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 378 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.