Başbakan Erdoğan’ın meclis konuşması


Başbakan Erdoğan’ın meclis konuşması

Türkiye’nin ve dünyanın bütü-n çocuklarının 23 Nisan Bayramı’nı kutluyorum. Kurtuluş Savaşı gazilerini ve şehitlerini bir kez daha yad ediyorum. Bu çatı altında hizmet üretmiş bütün parlamenterlere ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.
İlk Meclis tıpkı bugün olduğu gibi Türkiye’nin bütün farklılıklarını tek bir çatı altında toplamıştır. İlk Meclis’te diline, etnik kökenine ve meshebine bakılmaksızın ortak bir birliktelik oluşturmuştur.
İlk Meclis T.C’nin kuruluş felsefesini tartışmaya mahal vermeyecek şekilde oluşmuştur. 91 yıllık süreçte zaman zaman Meclis’in iradesi ortadan kaldırılmıştır. Ancak şunu çok büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki bugün bu yüce Meclis demokrasiyi en güçlü şekilde savunan bir yapıya kavuşmuştur. Bu Meclis darbelerle hesaplaşabilen bir Meclis’tir. Bu Meclis ruhuna yönelik her saldırıya boyun eğmeyecek bir Meclis’tir. Yürütme ve yargı erkleriyle birlikte tam istiklalin teminatıdır.
Ankara’da Ulus’taki tarihi binada TBMM, İstanbul’un işgali üzerine toplanmıştır. Meclis’e yönelik her türlü girişim müdahale millete müdahale anlamına gelecektir. İstanbul’un ve Türkiye’nin diğer şehirlerini istila edenler nasıl cevabını aldılarsa demokratik düzene kast etmek isteyenler yargıdan ve milletten gerekli cevabı alacaktır almaktadır. Biz her türlü müdahale planına karşı dik durduk. Meclis’e müdahaleye hiç bir irade göz yummayacaktır. TBMM aynı zamanda aynı zamanda millet olarak bir arada yaşama arzumuzun kararlılığıdır. 75 milyonun temsilcisidir. Bu ülkenin her bir ferdi tartışmasız Türkiye’nin birinci sınıf vatandaşıdır.


Yayınlanma Tarihi: 07 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 225 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.