Baykal’ın onay vermediği o girişim


Baykal’ın onay vermediği o girişim

Baykal, CHP’den ayrılarak yeni parti kurmak isteyen milletvekillerini de “Bu CHP’ye ihanet olur” diyerek durdurdu. Seçim bölgesi Antalya’da fotoğrafları il örgütü binasından indirilen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisini olumsuz etkileyecek iki girişimi engelledi.
Baykal, istifanın eşiğine gelen bazı milletvekillerini kararlarından döndürürken, bir grup CHP’linin yeni parti önerisini de reddetti. Baykal, iki girişime de “CHP’ye ihanet olur” tepkisi gösterdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, kurultay takvimini işletiyor. Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi toplanacak Parti Meclisi’nin hemen öncesinde milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları ile akşam yemeğinde bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu, akşam yemeğinde yol haritasını paylaşacak. İSTİFADAN DÖNÜLDÜ Alınan bilgiye göre, Baykal tarafından tepki gösterilen iki girişim de, partinin son dönem politikalarına tepki olarak gelişti. Bazı ulusalcı milletvekilleri, yeni anayasa, tutuklu milletvekilleri ve ‘4+4+4’ düzenlemesinin yasalaşma sürecinde izlenen politikalara tepki göstererek, istifa seçeneğini gündeme aldı. Milletvekillerinin bir bölümü bu görüşünü Baykal ile de paylaştı. Baykal istifa düşüncelerine sert tepki gösterdi. PARTİYE İHANET Baykal’ın önlediği ikinci girişim ise, CHP’yi bölecek bir öneriye kapıyı kapatması oldu. Kılıçdaroğlu yönetiminden memnun olmayan bir grup CHP’li, Baykal cephesiyle, yeni parti kurma fikrini paylaştı. CHP’ye alternatif olması düşünülen yeni partinin ismi CHP’liler tarafından çeşitli ortamlarda dile getirildi. ‘Demokrasi İçin Cumhuriyet Partisi’ olarak konuşulan yeni parti girişimi de, Baykal’dan beklediği desteği alamadı. KURULTAY YEMEĞİ VERECEK CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, kurultay takvimini işletiyor. CHP’nin temmuz ayında yapılması öngörülen genel başkan seçimli olağan kurultayının tarihini belirlemek üzere 7 Haziran’da Parti Meclisi (PM) toplantısı gerçekleştirilecek. Kılıçdaroğlu, bu toplantı öncesi 5 Haziran’da Anadolu Kulübü’nde akşam yemeği verecek. Yemeğe, CHP’li milletvekilleri ile Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi genel başkan yardımcıları davetli. Kılıçdaroğlu, kurultayda belirleyeceği yeni yönetim ve partinin yol haritası ile ilgili görüşlerini bu akşam yemeğinde CHP’li vekil ve yöneticilerle paylaşacak. CHP’nin il ve ilçe kongre takvimi 8 Temmuz’da sona eriyor. Bu nedenle kurultayın Temmuz ortası yapılması bekleniyor. Ancak parti yönetiminin kurultayı sonbahara erteleyebileceği seçeneği üzerinde de duruluyor.


Yayınlanma Tarihi: 06 Haziran 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 85 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.