Bizans kalıntısı zihniyet


Bizans kalıntısı zihniyet

Bakan Günay, “İstanbul’da bizim dünya güzeli, bütün İslam dünyasında en güzel, en başarılı mimari ve mistik açıdan en görkemli yapıya sahip camilerimiz var. İbadetlerimizi burada yapabiliyoruz” sözleriyle Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına karşı çıktı.
Onbinlerce Müslümanın geçtiğimiz günlerde önünde namaz kılıp cami olarak ibadete açılmasını istediği Ayasofya ile ilgili olarak Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, “Bu tür tartışmalar ülkeye fayda getirmez. Bu haliyle insanlığa hizmet ediyor” ifadelerini kullandı.
Günay’ın açıklaması Müslümanları hayal kırıklığına uğrattı.
Milli Gazete’nin manşetine taşıyarak ilk kez  gündeme getirdiği Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğüne ilişkin olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,  bu tartışmanın yıllardan bu yana yapıldığını ve Türkiye’ye yararlı bir tartışma olmadığını söyledi. Günay, ”İstanbul’da bizim dünya güzeli, bütün İslam dünyasında en güzel, en başarılı mimari ve mistik açıdan en görkemli yapıya sahip camilerimiz var. İbadetlerimizi burada yapabiliyoruz” dedi. Bakan Günay, ”Dünyanın Yeni Sanat ve Kültür Turizm Durağı: İstanbul” konulu toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğüne ilişkin haberlerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Günay, ”Bu tartışma yıllardan bu yana yapılıyor. Türkiye’ye yararlı bir tartışma değil. Dönem dönem canlandırılıyor. İstanbul’da bizim dünya güzeli, bütün İslam dünyasında en güzel, en başarılı mimari ve mistik açıdan en görkemli yapıya sahip camilerimiz var. İbadetlerimizi burada yapabiliyoruz” diye konuştu.
“Yaratana hizmet etti, artık insanlığa hizmet ediyor”
Bakan Ertuğrul Günay, tartışmaların siyasal bir boyuta taşınmaya çalışıldığını söyledi. Ayasofya’nın 1500 yıl kadar önce yapıldığını ve dünyanın en eski mabetlerinden biri olduğunu ifade eden Günay, ”Bin yıl kendisini yapanların inancına hizmet etmiş, 500 yıl da İslam dünyasında bir cami olarak kullanılmış. Ancak kurulduğundan bu yana da Yaratan’a hizmet etmiş bir mekan. Bugün de insanlığa hizmet ediyor. İnsanlar geliyorlar içinde hem onu yapan, o mimarıyı gerçekleştirenlerin inançlarına uygun tasvirleri, süslemeleri görüyorlar, hem de daha sonra kullanan medeniyetlerin, büyük Osmanlı medeniyetinin yaptığı katkıyı görüyorlar. Herkes içinden istediği gibi dua edip çıkabiliyor. Bence isterseniz bu düzen böyle devam etsin” şeklinde konuştu.

kaynak:habervaktim


Yayınlanma Tarihi: 02 Haziran 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 482 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.