Çanakkale kara savaşlarının 97’nci yılı


Çanakkale kara savaşlarının 97’nci yılı

Yıllar önce bu topraklara işgal kuvveti olarak gelen Anzakların torunları her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale’de kendi ülkelerinde gibiydi. Törenlerde Anzakların torunları, Çanakkale Savaşı ‘na katılan ve şehitlik-gazilik madalyalarını taşıyan onların torunlarını, çocuklarını uzun süre alkışladı. Savaşın acımasızlığına karşı bir insanlık anıtı olarak yükselen Çanakkale ‘den dünyaya geçilen bu kare Atatürk hümanizmini ve Türk insanının gerçek kahramanlara verdiği önemin bir göstergesi oldu.
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ‘ndaki Şehitler Abidesi ‘ndeki anma töreni, Çanakkale Savaşları ‘na katılan Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere ülke çelenklerinin konulmasıyla başladı.
Bir Türk ‘e ilk Anzak nişanı
Çanakkale ‘de 2005-2011 yılları arasında vali yardımcısı olan Kocaeli ‘nin Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Yeni Zelanda hükümetinden liyakat nişanı alan ilk Türk oldu. Yeni Zelanda Liyakat Nişanı ‘nı, Yeni Zelanda Savaş Gazileri İşleri Bakanı Nathan Guy ‘ın elinden alan Kaymakam Partal, tarihe geçmenin mutluluğunu yaşadı. Kolin Otel ‘de düzenlenen törende konuşan Bakan Guy, “Yeni Zelanda Liyakat Nişanı, Krallık ve Yeni Zelanda ‘ya övgüye değer hizmetlerde bulunmuş yahut itibar, yetenek, katkı veya farklı meziyetleriyle öne çıkmış kişilere verilir” dedi. Ali Partal da Türkiye ve Yeni Zelanda ikili ilişkilerine desteği ve bu yöndeki önemli hizmetleri nedeniyle Yeni Zelanda Liyakat Madalyası ‘na layık görülmesinin Türkiye adına bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Nathan Guy, ayrıca hazırlattığı bir çiçek buketini Partal ‘ın eşi Gülay Partal ‘a sunarak, “Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır” dedi.
Dostluk mesajları
Savaşta yaşamını yitiren askerler anısına saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı. Savaşa katılan ülkelerin bayrakları, çalınan milli marşları eşliğinde göndere çekildi. Atatürk Anıtı ve Mehmetçik ‘in kahramanlığını anlatan rölyefler önündeki törene katılan ülke temsilcileri, atalarının savaştığı topraklardan tüm dünyaya dostluk mesajları verdi. Yeni Zelanda Savaş Gazileri İşleri Bakanı Nathan Guy, “Gelibolu ‘da hayatını kaybedenlerin anısı için Atatürk ‘ün şu dileğini içtenlikle yerine getirmek istiyoruz, ‘Yurtta sulh cihanda sulh ‘” diye konuştu.
Merakla beklenen törene Türk misafirperverliği
BİR süre önce Fransa Meclisi ‘nde gündeme gelen Ermeni yasa tasarısının ardından dün Fransız Anıtı ‘ndaki tören merakla bekleniyordu. Türk yetkililerin törene katılmama iddiaları gündeme gelmişti. Vali Güngör Azim Tuna, Fransız anıtındaki törende ev sahibi olarak yerini alarak Fransızlara misafirperverliğini gösterdi. Fransız Anıtı ‘nda düzenlenen törende de, savaşta yaşamını yitiren askerler için saygı duruşunda bulunuldu. Fransa Milli Marşı ‘nın ardından İstiklal Marşı okunduktan sonra tören sona erdi


Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 269 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.