CHP’li Başkanın seferad aşkı


CHP’li Başkanın seferad aşkı

Hıristiyanların artan zulümleriyle 1492 yılı sonrasında İspanya’dan kovularak İzmir’e yerleşen Sefarad Yahudi toplumunun Ege’deki kültürel tarihinde önemli bir yeri olan “boyoz festivali” bu yıl CHP tarafından organize edildi.
Sefarad mutfağının börek çeşitlerinden olan ve İzmir’li Yahudilerle özdeşleşen boyozun festivali Tartan’ın desteğiyle gerçekleşti.
Festivale Posta gazetesi de sponsor oldu.
BELEDİYE 30 BİN BOYOZ, 5 BİN DE YUMURTA DAĞITTI
Sabahın erken saatlerinden itibaren Kordon’a gelen İzmirliler, boyoz alıp kahvaltı edebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Büyük izdiham yaşanan festivalde katılımcılara daha önce hazırlanan 30 bin boyoz ve 5 bin haşlanmış yumurta İzmirlilere ikram edildi. Ancak bunlar da yetmeyince boyoz ustaları alanda kurulan tezgahlarda yaptıkları boyozları pişirerek servisi sürdürdüler.
TARTAN:”YAHUDİ KARDEŞLERİMİZİN BİZE BİR ARMAĞANI”
Festivalin düzenleyicisi Konak Belediye Başkanı CHP’li Hakan Tartan, “Birinci Boyoz Festivali İzmir’e farklı bir renk getirdi. Boyoz, 500 yıl önce İspanya’dan gelen Yahudi kardeşlerimiz tarafından İzmir’e taşındı. Biz de boyoz vasıtasıyla Türkiye’ye sevgi, barış mesajı veriyoruz” dedi.


Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 239 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.