‘Dünyanın En Etkili 100 İnsanı’ listesindeler


‘Dünyanın En Etkili 100 İnsanı’ listesindeler

Dergide, listede ismi yer alan kişilerle ve misyonlarıyla ilgili çeşitli açıklamalar yer aldı. NBC News’in Kahire muhabiri Ayman Mohyeldin tarafından yazılan makalede, Babacan ve Davutoğlu’nun Türkiye’de uyguladıkları politikalar ve bu politikaların etkileriyle ilgili yorumlara yer verildi. Makalede, Avrupa’nın ekonomik krizlerle boğuştuğu ve Arap dünyasında baharların yaşandığı günlerde, Türkiye’nin uyguladığı iç ve dış politika ile bölgede ekonomik büyüme ve demokratikleşme konusunda model olarak görüldüğüne değinildi. Ülkenin dış politikasının, daha önce üniversitede öğretim üyeliği yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından dizayn edildiği ifade edildiğinin belirtildiği yazıda, ayrıca Türkiye’nin, Arap ülkelerinde otokratik rejimlere karşı ortaya çıkan halk isyanlarında, Arap halkının yanında samimi şekilde durduğu kaydedildi. Davutoğlu hakkında son olarak “Yorulmak bilmez bir çalışma etiğine sahip olmasıyla tanınan 53 yaşındaki Davutoğlu, ülkesinin küresel dünyadaki yeni pozisyonu olan arabuluculuk misyonunu adeta kucakladı” ifadesi kullanıldı.
Ayman Mohyeldin, yazısında Türkiye’nin dış politikadaki gücünün, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın öncülüğünü yaptığı ekonomik değişim sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Makalede, Türkiye’nin 2009 yılında yaşanan küresel ekonomik krizden önce kamu harcamalarında ve bankacılık sistemlerinde yaptığı değişiklikler sayesinde, bütün dünyayı etkisi altına alan krizin ülke sınırlarından içeri girmesini engellediği, yapılan değişikliklerle birlikte Türkiye’de, güçlü bir özel sektörün ateşlediği ciddi ekonomik büyüme rakamlarına ulaşıldığı ifade edildi.
Makalede, Avrupa’nın ekonomik krizlerle işgal altında olduğu, ABD’nin de savaşlarla lekeli küresel imajını düzeltmeye çalıştığı günlerde Türkiye’nin, Arap ve İslam dünyasında aktif ve etkili bir rol oynayarak, boşluğu dengeli bir şekilde doldurduğuna yer verildi. Kimileri tarafından Yeni-Osmanlıcılık olarak tabir edilen bu döneme Babacan ve Davutoğlu sayesinde girildiği ifade edildi.
Time dergisinin her yıl açıkladığı en etkili 100 insan listesinde ayrıca ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Barcelonalı futbolcu Lionel Messi, Şarkıcı Rihanna, Apple CEO’su Tim Cook, Tenis Oyuncusu Novak Djokovic gibi isimler ve hacker grubu Anonymous da bulunuyor.


Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 733 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.