e-Reçete dönemi başladı


e-Reçete dönemi başladı

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Eskişehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat, hekimlerin elektronik imzalarının henüz hazır olmadığını söyledi. Elektronik reçete uygulamasına 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle tüm sağlık hizmet sunucularında geçileceğini belirten Akpolat, “Elektronik reçete uygulamasında reçeteler otomasyon sistemleri üzerinde hazırlanacak, eczaneler tarafından MEDULA sistemi üzerinden elektronik reçeteler kabul edilerek karşılanacak” dedi.
Eskişehir’de elektronik reçete uygulamasının 24 Nisan 2012 tarihinde pilot il olarak başlatılmasına karar verildiğini kaydeden Akpolat, ancak hekimlerin elektronik imzalarının henüz hazır olmadığını söyledi. Bunun dışında diğer uygulamaların genel elektronik reçete uygulaması ile aynı olacağını vurgulayan Akpolat şunları söyledi:
“Sağlık hizmet sunucuları tarafından otomasyon sistemleri üzerinde elektronik reçete oluşturulacak. Elektronik reçeteler MEDULA sistemine kaydedilerek elektronik reçete numarası alınacak. MEDULA sistemine kaydedilmiş elektronik reçetenin manuel çıktısı alınarak kaşe/ıslak imza ile imzalanacak ve reçete hastaya ilaç temini amacıyla verilecek. Sağlık hizmet sunucusu tarafından elektronik reçete oluşturulamadığı durumlarda elle reçete yazılmaya eskiden olduğu gibi devam edilecek. Eczane e-reçete sorgu bölümünden TC kimlik veya e-reçete numarasıyla elektronik reçeteyi MEDULA ekranında görüntüleyecek. Eczanedeki sonraki işlemler manuel reçeteyle yapılan işlemlerle aynıdır. Eczane, hekim tarafından kaşe/ıslak imza ile imzalanmış elektronik reçete çıktısını kuruma eskiden olduğu gibi teslim etmeye devam edecek. Eczaneler ayrıca reçete eki belgeleri de eskiden olduğu gibi teslim etmeye devam edecek. Eczane, elektronik reçeteyi ekranında e-reçete sorgu bölümünden görüntüleme işlemi yaparak karşılayabileceği gibi, önceden olduğu şekilde kayıt bölümünden de manuel olarak kayıt ederek karşılayabilecek. Eczane tarafından manuel reçete karşılama işlemleri ise eskiden olduğu gibi devam edecek.”
9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacılar Odası Başkanı Yücel Yenilmez ise, deneme safhasında olduğu için tam anlamıyla sisteme geçilemediğini iddia etti. Yenilmez, “E-reçete uygulaması Eskişehir’de başlamadı. Sadece elektronik ortamda doktorlardan veri toplanıyor. Sadece özel hastanelerde ve tıp fakültesinde uygulamaya geçti. Bizler doktorun ıslak imzası olan reçete eczaneye gelmeden ilaç veremeyeceğimizi duyurduk. Bu düşüncelerimizi kuruma da ilettik. Bu durum 2012 yılında Türk Eczacıları Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanmış olan ilaç alım protokolüne aykırılık göstermiştir. Eczanelerimizin e-reçeteye geçemeyecekleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na da yazılı olarak iletilmiştir. İlaç alım protokolünün 3.2 maddesinde Sağlık Bakanlığı ve kurum mevzuatına uygun reçete düzenlemiş olması gerekmektedir. Ne Sağlık Bakanlığı ne de kurum tarafından e-reçete ile ilgili mevzuat değişikliği yapılmamıştır. Protokolün 3.2.1 maddesinde ise ‘reçetede hekimin ıslak imzası mutlaka yer alacaktır’ denmektedir. Türk Eczacıları Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında protokol revizyonu yapılmadan eczanelerimizden e-reçete ile ilaç verilmesi mümkün değildir. Meslektaşlarımız bilgisayar çıktısı olsa dahi hekimin ıslak imzası olan reçete ile işlem yapmak zorundadır. Eczacılarımız ıslak imzalı şekilde gelen kağıt reçeteleri e-reçete sorgu butonundan çağırarak işlem yapabilirler. Burada oluşabilecek eksik ve hataların odamıza bildirilmesi yapılacak düzenlemeler için büyük önem taşımaktadır. Hata ya da eksik olduğu görülen reçetelerin gönderilip düzeltilmesi gerekmektedir” diye konuştu.
Eczacı Derya Gül ise, ıslak imzalı, kaşeli reçetelerin protokol hükmüne göre geçerliliğini sürdürdüğünü belirtti


Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 262 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.