Erdoğan Somali konferansında konuştu


Erdoğan Somali konferansında konuştu

Başbakan’ın konuşmasından satır başları: 2. İstanbul Konferansı, uluslararası toplumun ve Somali toplumunun tüm temsilcilerini biraraya getiriyor. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Mogadişu’ya ailemle bir ziyaret gerçekleştirdim. Çekilen acıları yerinde görme imkanımız oldu. Somali’nin dertlerini bütün çıplaklığıyla ortaya koyduk. Somali’nin feryadını duyurmak için içten mücadele içinde olduk. Orayı görmeyenlerin durumun vehametini anlaması mümkün değil.
Günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını gördük. Çocukların milliyetleri, ırkları yoktur. Somalili çocuklar, mevcut manzarada hiçbir mesuliyetleri olmadığı halde dünyanın tüm yükünü omuzlarında taşıyor. Doktorların müdahale ettikleri çadırda deri ve kemikten müteşekkil bir yavru gördük. Ayrıldıktan biraz sonra yavrunun ölüm haberini duydum. Somali’deki zorun aynı zamanda Somalili kardeşlerimizin birliğiyle çözüme kavuşacak bir sorundur.
Biz Somali’nin ayağa kalktığını, yürüdüğünü görmek istiyoruz. İstanbul Zirvesi Somali’de görülmek istenen manzaradır. Buradaki manzarayı Somali’ye taşıyarak inşallah farklı bir Somali’yi siz inşa edeceksiniz. Biz de hep arkanızda, yanınızda olacağız. Mogadişu’da hayat canlanmaya başlandı. Evler yenileniyor, sokaklar temizleniyor, caddeler hareketleniyor. Somali’de geçiş döneminin 2012 Ağustosu’nda son bulması yeni bir dönemin başlaması gerekiyor.
Somali siyasetçilerinin, kanaat önderlerinin ağustos sonrasını tartışmlarının zamanı gelmiştir. Barış ve istikrarın kalıcı hale getirilmesi için devlet kurumlarının ihdas edilmesi, milli bir ordu, polis gücünün kurulması elzemdir. Mülteci ve evlerinden edilmiş insanların evlerine dönmesi gerekiyor. Türkiye olarak sözkonusu çalışmalarının yapılmasını teminen Somalili aktörlerin çalışmalarını en güçlü şekilde destekleyeceğiz. Yeni ve güçlendirilmiş Somali Birleşmiş Milletler Misyonu’nun kurulması düşünülebilir. Asayiş ve güvenliği tesis edecek milli güvenlik kurumlarına ihtiyacı var.
Somali sınırları içinde güvenliğin çok daha güçlü şekilde tesis edilmesi gerekiyor. Barış zeminin güçlenmesi için her zaman Somalili kardeşlerimizin yanında olacağız.


Yayınlanma Tarihi: 01 Haziran 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 415 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.