General,PKK yardımı ile kaçmış


General,PKK yardımı ile kaçmış

Ergenekon davasının firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın Uludere üzerinden Kuzey Irak’a geçtikten sonra sınır kasabası Keşan’da buluştuğu PKK’lıların yardımıyla Rusya’ya kaçtığı ortaya çıktı. Bakıcı’nın kaçarken kurduğu PKK bağlantısını KDP istihbaratına ileten kişi ise terör örgütü tarafından infaz edildi.
2. Ergenekon davası ile birleştirilen ‘internet andıcı’ soruşturmasının firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın PKK’dan yardım alarak Rusya’ya kaçtığı ortaya çıktı. Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı ve Yemişli köyü hattından Kuzey Irak’a geçen Bakıcı’nın burada buluştuğu PKK’lıların yardımıyla Rusya’ya geçtiği öğrenildi.
EMEKLİ OLUP KAYIPLARA KARIŞTI
İnternet andıcı dosyasının 3 numaralı sanığı Mustafa Bakıcı, Özel Yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılınca geçtiğimiz yılın kasım ayında sırra kadem bastı. ‘Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen firari sanık Bakıcı, ilk olarak 3 Ağustos 2011’de GATA’ya yattı. 1 hafta istirahat raporu alan Bakıcı, 26 Ağustos’ta taburcu oldu. Bakıcı, hakkındaki yakalama kararının devam ettiği dönemde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) 1 aylık izin dilekçesi verdi. İzin talebi onaylanan Bakıcı, 12 Eylül’de eşi aracılığıyla KKK’ya emeklilik dilekçesi gönderdi. Emeklilik dilekçesinin onaylandığı 20 Eylül’den itibaren Bakıcı’dan haber alınamadı.
KEŞAN’DA PKK’LILARLA BULUŞTU
Bakıcı’nın kayıplara karışması üzerine askeri savcılık harekete geçti. Ankara Merkez Komutanlığı’nda görev yapan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan personeli yakalayıp adli mercilere teslim etmekle yükümlü olan bazı subaylar için ‘görevi ihmal’ ve ‘firara zemin hazırlamak’tan soruşturma başlatıldı. Bakıcı’nın Rusya’ya nasıl kaçtığı da ortaya çıktı. Ankara’dan Batman’a geçen Bakıcı’nın yurtdışına Şırnak üzerinden çıktığı iddia edildi. Bakıcı, yanlış istihbarat nedeniyle 35 vatandaşın bombalandığı Uludere’de Gülyazı ve Yemişli sınır hattını kullanarak Kuzey Irak’a geçti. Bölgede görev yapanların ‘Ergenekon vadisi’ olarak tanımladığı hattı kullanarak Kuzey Irak’a ulaşan Bakıcı’nın sınır kasabası Keşan’da PKK’lılarla buluştuğu öğrenildi. Firari Ergenekon sanığı Bakıcı’nın burada görüştüğü PKK’lıların yardımıyla Rusya’ya kaçtığı kaydedildi.
PKK, TANIĞI İNFAZ ETTİ
PKK’nın Haftanin kampına yakın olan Keşan’a giden Bakıcı’nın terör örgütünün kontrol noktasında durdurulduğu belirtildi. Bakıcı burada 6 saat bekletildi. Ardından PKK’lıların yardımıyla Bakıcı, Rusya’ya gönderildi. Bakıcı’nın Keşan sınırından PKK’lıların bilgisi dahilinde geçiş yaptığını tespit eden ve bunu Kuzey Irak’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) istihbaratına bildiren Musa Yunus Abdullah ise terör örgütü tarafından infaz edildi. Abdullah’ın Uludere’de yaşanan ve 35 kişinin yaşamını yitirdiği olaydan sonra infaz edilmesi dikkat çekti.
KORUCUBAŞI ARACI OLDU
Firari sanık Bakıcı’ya, PKK bağlantılı kaçış için Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanlığı görevinde bulunduğu dönemde çok samimi olduğu bir korucubaşının aracı olduğu ileri sürüldü. Bakıcı’nın Kuzey Irak’tan Rusya’ya geçişinde ise Mardin doğumlu ve eski PKK’lı Abdulvahap adlı bir kişinin terör örgütüyle yakın ilişkileri olduğu belirlenen Davut Bağıstani ile birlikte aracılık ettiği ifade edildi. Kendisi de Mardin asıllı olan ve İsrail Kürt Dostluk Derneği kurucusu Bağıstani ve eski örgüt üyesi Abdulvahap isimli şahısların geçmişte de Mısır ve Azerbaycan üzerinden birçok PKK’lıyı para karşılığında Avrupa geçirdikleri kaydedildi.
Gerekirse ABD’ye kaçırırız
Firari sanık Mustafa Bakıcı’nın yurtdışına kaçmasına zemin hazırlamakla suçlanan İstanbul Garnizon Komutanı Tuğgeneral Muhittin Yenikeçeci’ya ait olduğu iddia edilen şok bir ses kaydı dün internet sitelerine düştü. Ses kaydında Muhittin Yenikeçeci olduğu iddia edilen kişi, ‘Benim birliğim askerlerin adli işlerini takip etmek için kurulmuş, iş bize düşerse Tümgeneral Mustafa Bakıcı’yı Amerika’ya kaçırırız, onu da yaparız’ diyor. Mustafa Bakıcı’yı Şırnak’tan tanıdığını ve onun emrinde çalıştığını ifade eden Muhittin Yenikeçeci olduğu iddia edilen kişi, ‘Benim birliğim askerlerin adli işlerini takip edeyim diye kurulmuş. Bizim yerimiz kritik tabii yani hep bu işlerin içindeyiz. Duruşumuz da belli yani. Biz oraya destek de veriyoruz, adam da gönderiyoruz. Mahkemelere yani. Bunlar bizim işimizin bir parçası’ diyor.


Yayınlanma Tarihi: 01 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 446 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.