Hastaneye zorlu yolculuk


Hastaneye zorlu yolculuk
Korkut’a bağlı Karakale beldesinde derenin debisinin artması sonucu menfezin yıkılması nedeniyle babasıyla mahsur kalan 1,5 yaşındaki hasta çocuk, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı.

Karakale beldesinin Ecevit Bulgar Mahallesi’nde ikamet eden Hüseyin Yatkın, ateşi yükselen 1,5 yaşındaki oğlu Bilal Yatkın’ı, hastaneye götürmek için yola çıktı. Kucağındaki çocukla yaya olarak belde ile mahalle arasındaki tek ulaşımın sağlandığı menfeze kadar gelen Yatkın, menfezin çöktüğünü görünce kendi imkanlarıyla dereden geçmeye çalıştı.

Başarılı olamayan Yatkın, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile 112 Acil Sağlık ekiplerinden yardım istedi. Bir süre sonra bölgeye gelen AFAD ekipleri, sudan karşıya geçmeyi denedi. Başarılı olamayan ekipler, halat yardımıyla yıkılan menfezin üzerine çıkarak hasta çocuğu babasından aldı.

AFAD ekiplerince hastaneye ulaştırılmaya çalışılan çocuk, yolda ambulansa nakledildi. Bilal Yatkın, ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından, Muş Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Servisi’ne kaldırıldı.

Yaklaşık yarım saat azgın sularla mücadele ettikten sonra karşı tarafa ulaşan Hüseyin Yatkın da gazetecilere yaptığı açıklamada, karın erimesiyle derede su seviyesinin arttığını ve ulaşımı sağlayan menfezi yıktığını söyledi.

Yatkın, şöyle konuştu:

”Oğlum Bilal işitme engelli. Birkaç gün önce tedavi için götürdüğüm Diyarbakır’dan beldeye getirdim. Gece oğlumun ateşi yükseldi. Sabah saatlerinde de hastaneye götürmek için yola çıktım. 10 kilometre yürüdükten sonra ana yola ulaşacaktım. Oradan çocuğumu Korkut Devlet Hastanesi’ne götürecektim. Dere kenarına geldiğimde menfezin yıkıldığını gördüm. Hemen AFAD ve 112’yi arayarak yardım istedim. 3 saatlik beklemenin ardından ekipler gelip oğlumu hastaneye götürdü. Ben de oğlumun kaldırıldığı hastaneye gideceğim.”


Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 120 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.