İnterpol yine onları koruyor


İnterpol yine onları koruyor

Interpol Genel Sekreterliği, halen Ergenekon ve İrticayla Mücadele Eylem Planı davalarında yargılanmakta olan ve yurtdışında bulundukları belirlenen 3 sanığın kırmızı bültenle tüm dünyada aranması yönündeki Türkiye’nin talebini geri çevirdi. Interpol’ün, “gerekçelerin ikna edici olmadığını” görüşünü taşıdığı öğrenildi.
Milliyet gazetesinin haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Interpol ve Sirene Dairesi Başkanlığı, İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri’nde halen devam eden Ergenekon ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı davalarının sanıkları olan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Çağdaş Eğitim Vakfı eski Başkanı Gülseven Yaşer ile emekli tümgeneral Mustafa Bakıcı için ilgili mahkemelerden gelen karar gereği Interpol Genel Sekreterliği’ne “kırmızı bültenle arama” başvurusu yaptı.
GEREKÇELER YETERSİZ
Türk Interpolü, kırmızı bülten başvuruları ile ilgili hazırlık çalışmalarını yaparken, üç isim için kırmızı bültenler yayınlanıncaya kadar görüldükleri yerde yakalanarak Türkiye’ye iade edilmelerini sağlamak amacıyla “difüzyon” çıkartıldı.
Buna karşın, Türk Interpolü’nün değişik tarihlerde yaptığı kırmızı bülten başvurularını değerlendiren, merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Interpol Genel Sekreterliği, Dalan, Yaşer ve Bakıcı için kırmızı bülten çıkartılarak, aranıp yakalanmaları taleplerinin uygun bulunmadığını Türkiye’ye bildirdi.
DİFÜZYON DA GEÇERSİZ KALDI
Bunun üzerine Türk Interpolü, Adalet Bakanlığı’na durumu bildirdi. Sanıklar için, haklarındaki iddialar ve soruşturmanın içeriğinin yer aldığı yeni dosyalar hazırlandı. Bu dosyalar değişik tarihlerde yeniden Interpol Genel Sekreterliği’ne gönderildi. Ancak, Interpol Genel Sekreterliği, kararında ısrar etti. İnterpol’ün, “gerekçeleri ikna edici bulmayarak” kırmızı bülten taleplerini reddettiği öğrenildi.
Bu gelişmeyle birlikte, üç isimle ilgili olarak kırmızı bülten yayınlanması öncesindeki prosedür olan difüzyon uygulaması da geçersiz hale geldi. Interpol’ün bu kararına karşın, yargılamanın yapıldığı yerel mahkemelerce alınan yakalama kararları ise geçerliliğini koruyor.
ÇÖMEZ İÇİN DE GEREK GÖRÜLMEMİŞTİ
Ergenekon davasının diğer ünlü ismi eski AKP milletvekili Turhan Çömez’le ilgili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yakalama kararı çıkartmış ancak kırmızı bültenle aranmasına gerek görülmemişti. Çömez, 2008’den bu yana yakalama kararı gereğince aranıyor.


Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 242 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.