Kanserde aspirin umudu


Kanserde aspirin umudu

İskoçya, Kanada ve Avustralya’daki bilim adamları gerçekleştirdiği ortak araştırmada salisiklatın hücre gelişiminde ve metabolizmada düzenleyici rol oynayan AMPK enzimini etkilediğini ortaya çıkardı.
Aspirinin etkin maddesine çok benzeyen salisiklatın bu özelliği, aspirinin ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerinin yanı sıra kanser gibi pek çok hastalığın önlenmesinde de yararlı olabileceğini gösterdi.
İskoçya’daki Dundee Üniversitesi’nde görev yapan Grahame Hardie isimli bilim insanı, salisiklatın yan etkilerini incelerken, insandan alınan böbrek hücrelerine verilen salisiklatın hücre gelişiminde ve metabolizmada düzenleyici rol oynayan AMPK enzimini etkilediğini fark etti.
Hardie, Eski Mısır’daki elyazmalarında iyileştirici rolünden söz edilen ve bugün değiştirilmiş formuyla “aspirin” olarak hastalara verilen salisiklatın kanser karşısındaki etkisinin henüz net olarak tespit edilemediğini belirtti. Hardie’nın çalışması ile diğer iki ülkede gerçekleştirilen araştırmalar yeni ipuçları sağlasa da bu konuda daha çok çalışma yapılması gerekiyor.
Bilim adamlarının elde ettiği yeni ipuçlarının, daha etkili kanser ilaçlarının üretiminde yol gösterici olabileceği tahmin ediliyor.


Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 245 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.