Karşınızda yüzde 100 yerli Türk otobüsü


Karşınızda yüzde 100 yerli Türk otobüsü

Tasarımı Türk mühendislerince yapılan yüzde yüz yerli ilk Türk otobüsü Centravel, görücüye çıktığı Busworld Turkey 2012 Otobüs Endüstrisi  ve Yan Sanayi Uluslar arası İhtisas Fuarı’nda büyük ilgi gördü.
Yüzde yüz yerli sermaye ile 2010 yılında kurulan TCV, modern tasarımı, hafif gövde yapısı, düşük yakıt sarfiyatının ve avantajlı fiyatıyla öne çıkan Centravel’ın Türkiye’nin yanı sıra Avrupa yollarına da çıkması için fuarda önemli görüşmeler yaptı.
Ticari araç sektörüne yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TCV, kurulduktan kısa bir süre sonra Türk mühendislerinin çalışmasıyla kent içi toplu ulaşıma yeni bir soluk getirecek olan Centravel’i üretti. Wabco Almanya’dan fren ve süspansiyon sistemleri, TÜV SGS ile homologasyon onayları alınan ve bir milyon km testini de başarıyla tamamlayan Centravel, ilk kez Busworld 2012 Fuarı’nda görücüye çıktı.
Centravel, Türk imzası taşıyan ilk otobüs ünvanıyla katıldığı fuarda ilgi odağı haline gelirken, yurtdışına yönelik seri üretim için önemli görüşmeler yapıldı. Fuarda beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüklerini açıklayan TCV Genel Müdürü Timuçin Bayraktar, Avrupa standartlarında tasarım ve kalite ile toplu taşımadaki iddialarını ortaya koyduklarını belirterek ürün yelpazesi ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki ihalelerin güçlü bir adayı olmaya hazırlandıklarını açıkladı.
Yüzde yüz yerli tasarımın ürünü olan Centravel’in modern tasarımı, hafif gövde yapısı, düşük yakıt sarfiyatı ve avantajlı fiyatı ile iddialı bir seçenek sunduğunu bildiren Bayraktar, “Centravel, İvecomotoru, dayanıklı, sağlam ve güvenilir araç yapısı, ekonomik yedek parça / bakım avantajları ile düşük yakıt tüketimi sağlayan aktarma organı seçenekleri, konforlu ve güvenli seyahat tecrübesi avantajlarını bir arada sunuyor” dedi.
Yeni ürün çalışmalarının Centravel ile sınırlı olmadığını belirten Timuçin Bayraktar, “12 metrelik ve 10 metrelik elektrikli otobüs üretimine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
CENTRAVEL
10.7m uzunluğunda şehir içi süper alçak tabanlı otobüs
12 m taşıma kapasitesi ve konforu ile 9,5 m’nin manevra kabiliyetini ve atikliğini birleştiren konsept,
Optimize edilmiş gövde ve şasi tasarımıyla hafif ve dayanıklı araç,
Motor ve şanzıman seçeneklerinde esneklik,
Sürücü ve yolcu konforuna ve güvenliğe yönelik hem İtalyan CUNA, hem Alman VDV, StVZO görüş ve sürücü ve yolcu bölgesi standartlarına uygun sürücü ve yolcu kabini,
Euro 5 normunda motorlar
Düşük yakıt sarfiyatı sağlayan aktarma organı ve motor kombinasyonları
10.7m araç olmasına karşılık 3 kapı ile hızlı yolcu indirme bindirme
Engelli yolculara yönelik rampa
Kısa zamanda farklı uzunluk ve tiplerde araçlar türetilebilen modüler


Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 205 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.