Merkez’den 8,5 milyar liralık rekor kar


Merkez’den 8,5 milyar liralık rekor kar

Bankalara sağlanan likidite de rekor karda etkili oldu. Zaman’ın haberine göre Küresel piyasalardaki dalgalanma sebebiyle yükselen doların ateşini düşürmeye çalışan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’nin en karlı finans kuruluşu haline geldi. Banka döviz satışı ve bankacılık sektörünü fonlamasının etkisiyle geçen yıl sonu itibarıyla 8 milyar 565 milyon lira kar yazdı. Türk bankacılık sektörünün 2011 karı yüzde 10’luk azalma ile 19,8 milyar liraya gerilerken Merkez Bankası elde ettiği kar rakamı ile tüm bankaları geride bırakmış oldu. Önceki yılki karı 1 milyar 288 milyon lira olan TCMB, en yüksek karını 2001 krizinde 5,2 milyar lira ile elde etmişti. Bankanın 31 Aralık 2011 tarihli bilançosuna göre vergi karşılığı olarak 1 milyar 448 milyon lira ayrıldı. İhtiyat akçesi olarak ayrılan rakam ise 5 milyar lira oldu. Söz konusu rakamlar 16 Nisan Pazartesi günü yapılacak 80. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda kamuoyuna duyurulacak. Bankaya yakın kaynaklar karlılıktaki artışın, yüklü miktardaki döviz satımının yanı sıra bankacılık sektörüne sağlanan fazla miktardaki likidite sayesinde gerçekleştiğini belirtiyor.

Merkez Bankası’nın 2011 yılı bilançosuna göre aktif büyüklük önceki yıla göre 90 milyar liranın üzerinde bir artışla 263,3 milyar liraya yükseldi. Bunun içerisindeki Türk Lirası hesaplar toplamı 85,7 milyar lira iken yabancı para hesaplar toplamı 177,6 milyar TL oldu. Altın mevcudu 18,9 milyar liraya çıkarken ödenmiş sermayesi 46,2 milyon liraya yükseldi. Bankanın yaptığı satışların önemli bir kısmı doların 1,92 seviyesini aşmasının ardından gerçekleşti. En son 2 Nisan 2009’da döviz satım ihalesi yapan Merkez Bankası, 5 Ağustos 2011’de ihalelere yeniden başladı. TCMB geçen yıl 5 Ağustos’ta başlattığı döviz satım ihaleleri çerçevesinde bugüne kadar yaklaşık 11,7 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi.

410 MİLYON LİRALIK SİGORTA

Merkez Bankası’nın 80. Hesap Dönemi Bilançosu’nda yer alan bilgilere göre bankanın binaları 296,9 milyon Türk Lirası bedelle sigortalı. Demirbaşların sigorta bedeli ise 114,3 milyon lirayı buluyor. Bankanın yıllık net karının dağıtımında ilk olarak yüzde 20’lik kısım ihtiyat akçesine gidiyor. Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden yüzde 6 oranında ilk kar hisse olarak hissedarlara dağıtılıyor. Yukarıdaki yüzdeler tutarının düşürülmesinden sonra kalan miktarın en çok yüzde 5’i iki aylık maaş tutarını geçmemek üzere banka mensuplarına ve yüzde 10’u fevkalade ihtiyaç akçesine, hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden genel kurul kararıyla en çok yüzde 6 nispetinde ikinci kar hissesi olarak hissedarlara veriliyor. Toplamda bu dağıtımlardan sonra kalan miktar ise Hazine Müsteşarlığı’na transfer ediliyor.


Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 403 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.