Muhteşem Yüzyıl lanetlendi mi


Muhteşem Yüzyıl lanetlendi mi

Senaryosuyla son yılların en çok konuşulan dizinin mimarıydı Meral Okay. Olaylı dizi Muhteşem Yüzyıl’dan bahsediyoruz. Hem tepki gösterilen hem de en çok izlenen diziler arasındaydı.
İçeğiyle miliyetçi-muhafakazar kesimin şimşeklerini üzerine çeken Okay’ın ölümü herkesi şoke etti. Çağın illeti kanser bir ünlü ismi daha aramızdan aldı. Ancak ölen kişi Okay, olunca söylentiler, aylar öncesinden yapılmaya başlanmıştı.
Kanuni Sultan Sülayman’ı kadın ve zevk düşkünü göstermekle suçlanan dizi, çok tartışılmıştı. Dizinin büyük bölümünün Harem’de geçmesi de bir başka eleştiri konusuydu.
OLAY YORUMLAR
Dizinin ilk sezonunun ardından Okay’ın kansere yakalanması lanete yakalandığı yorumlarına neden olmuştu. İsmailağa Cemaati’nin  Facebook’taki ‘İsmailağa Gönül Dostları’ adlı grubunda ‘Ecdadın lanetine uğradılar’ başlığı altında yapılan yorumlar çok konuşulmuştu. “Saçmalamayın” diyen de oldu, “Beter olun beter. Siz azdıkça hak belanızı verir” diyen de..
“DOKUNDUĞUN ANDA YANARSIN”
8 Mart’ta NTV’de Mehmet Barlas’ın sunduğu “45 dakika” programına konuk olan Okay’ın eleştirilere verdiği yanıt ilginçti:
“En ürktüğümüz şey. Mesela biz onun hesabını yapmamıştık. Türkiye’nin ne çok kutsalı varmış. Herşey kutsal. Tarihi alanı dokunulmaz kılmışlar. Yavuz Sultan Selim ile Kanuni Sultan Süleyman’a dokunduğun anda yanarsın.”
BİR SONRAKİ PROJESİ ABDÜLHAMİT DÖNEMİYDİ
Yine o konuşmasında Okay, bir sonraki projesinin Abdülhamit dönemi olduğunu anlatıyordu:
“Sultan Abdülhamit dönemi de heyecan verici bir dönem. Bundan sonraki projem inşallah Allah uzun ömür verirse onu yazmak. Ahmet Altan’ın “Kılıç yarası” ve “İsyan günlerinde aşk” romanlarını aldık. Batıdan gelen özgürlük hareketlerini durduramıyorsun. İttihat ve Terakki kurulmuş. Bugünün devletinin kuruluş sancıları. Bunlar o kadar tahrik edici ve büyüleyici ki. Şimdi bir taraftan adamı ruh hastası ve paranoyak lanse etmişler, öbür taraftan da müthiş yenilikçi. ”
“ŞİMDİ TÜMOR KAYBOLDU”
Geçtiğimiz Haziran ayı başında kendisine kanser taşhisi konulan ve 21 Ağustos 2011’de kendisiyle yapılan bir röportajda Okay, şunları söylüyordu:
“Tedaviye çok hızlı cevap verdim. Günde 17 saat çalışırdım. Şimdi 8 saatte pilim bitiyor. Çalışma tempomu azalttım. Ama Allah’ın şanslı kuluyum ki, erken uyarı geldi. Şimdi tümör kayboldu. Sadece bir kemoterapim kaldı.”
“VİRAJI ALDIM”
Yine aynı konuşmasında Okay, sağlık durumuyla ilgili iyimser mesajlar veriyordu:
“İnşallah öyledir. Bu hastalıkta ne olacağı kesin konuşulmaz ama ben duvara çarpmayacağım, virajı aldım. Moralim ve enerjim çok yerinde. 10 Eylül’den sonra üç ayda bir kontrollere gideceğim. Doktorlar “Kemoterapin bitince ne yaparsan yap” dediler. Denizi özledim, yüzmeye gideceğim.”
“Dizi lanete uğradı” yorumu sadece Okay’ın kansere yakalanmasıyla sınırlı değildi. Dizi oyuncularının başlarına gelenler de şaşırtıcıydı.
HALİT ERGENÇ: KILIÇ DERSİ ALIRKEN SOL AYAĞINI KIRDI
Kanuni karakterini başarılı performansla canlandıran başrol oyuncusu Halit Ergenç, ocak ayında rolü için kılıç dersi aldığı sırada sol ayağını burktu. Ağrılarının artması nedeniyle hastanede kontrolden geçirilen Ergenç’in ayağında kırık tespit edildi. Ergenç’in ayağı alçıya alındı.
OKAN YALABIK: SAVAŞ SAHNESİNDE BİNDİĞİ ATTAN DÜŞTÜ
Dizide Pargalı İbrahim’i oynayan Okan Yalabık da ağustos ayında savaş sahnelerinin çekimi sırasında attan düştü. Yalabık beklenmedik kazayı zarar görmeden atlattı.
HASAN KÜSMÜŞ: BİNADAN KAFASINA MERMER DÜŞTÜ ÖLDÜ
Oyuncu Hasan Küsmüş, Muhteşem Yüzyıl dizisinin oyuncularından biriydi. 9 Ekim’de Şişli’de kaldırımda yürürken, bir binanın dış cephesinden düşen mermer kaplamanın başına düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.


Yayınlanma Tarihi: 09 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 421 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.