Tek Ampulle Tüm Evi Aydınlatıyor


Tek Ampulle Tüm Evi Aydınlatıyor

Tek bir ampulle bir evi aydınlatmak mümkün mü?” Sakaryalı mucit, evine kurduğu küçük bir düzenekle bunu başardı. Lise mezunu mucit, mevcut elektrik gücünü en az 4 buçuk kat artıran bir mekanizma geliştirdi.
Okuduğu Kitaptaki Bir Cümle Hayatının Dönüm Noktası Oldu
29 yaşındaki Kubilay Barlas’ın okuduğu kitaptaki bir cümle hayatında dönüm noktası oldu.
“Benim en büyük araştırmalara iten tek bir cümle vardı, okuduğum kitaptan; gördüğümüz ve dokunduğumuz her şey, görünmeyenden kaynaklanır” diyen Barlas, bu sözden yola çıkarak, enerjideki görünmeyeni keşfetti.
Elektriği 4 Buçuk Kat Artırıyor
12 yıl boyunca bir elektrik düzeneği üzerinde çalışan Barlas, geliştirdiği mekanizmayı önce evine kurdu. Bu sayede mevcut elektriğin tam 4 buçuk kat arttığını fark etti.
“Bin Liralık Fatura 90 TL’ye Düşüyor”
Mucit Kubilay Barlas, “25 Wat kullanıyorsun yaklaşık 600 watta yakın bir enerji elde ediyorsun. Arabanda akü kullanıyorsun diyelim 300 kilometre gitmesi gerekirken bunu 800 kilometreye çıkarabiliyorsun. Evinde kullanıyorsun bin lira faturan 90 liraya düşüyor” dedi.
Mekanizmanın yaygınlaştırılması için destek bekleyen genç mucit, bu sistemle büyük işyerlerinde hatta barajlarda ciddi oranda elektrik artışı sağlanacağını belirtiyor.
Barlas bu konuda, “Adam demir eritiyordur ona biraz pahalıya mal olur. Yoğun miktarda kullanıyordur. Mesela tavuk çiftliği vardır daha hesaplıya mal olur bir ev için 2-3 milyarı geçmez. 100 kilowatlık trafosu olan bir sanayi için 150-200 bin tl’yi bulabilir” diye konuştu.
Genç mucidin hayalleri bununla da sınırlı değil.
Kubilay Barlas, hedefleriyle ilgili olarak, “Benim kafamdaki en büyük proje insansız hava taşıtının free olarak yapılması ve uzay sanayiye uygulanabilir modelini çıkartmak yönündeydi. Gideceğim noktada büyük ihtimal bunları yapacağım” şeklinde konuştu.


Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 6 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.