TSK’dan sert açıklama


TSK’dan sert açıklama

TSK internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile yazar, konuşmacı ve meslek kuruluşu temsilcilerine adeta ateş püskürdü. TSK, “Tarihe mal olmuş asker kişiler seviyesizce alay konusu yapılıyor” dedi.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI KOCASAKAL’IN İFADELERİ

TSK’nın bu açıklamayı neden yaptığına ilişkin ise çeşitli senaryolar var. Başta İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakaş’ın ‘Biz zannettik ki Cumhuriyet barolarda korunur. Biz zannettik ki günde 5 vakit laiklikten söz ederek laiklik korunur. Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz. Bu yüzden durmadan çalışacağız.’ sözlerine dikkat çekiliyor.

BEKİR COŞKUN’UN PAŞA BAŞLIKLI YAZISI

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un 29 Nisan tarihli Paşa başlıklı yazısındaki ifadeleri de TSK’nın yaptığı açıklamanın hedefi olarak gösterildi. Coşkun, Paşa başlıklı o yazısında ‘Kurt sordu:

“Peki şu omuzunda parlayan ne?..”
“Tasmam…”
“Ne işe yarar?..”
“Sahibim beni yönettiğine göre bu lazım… Nereye çekerse oraya…”
“Ya onun istediğini yapmak istemezsem?..”
“Karşılığında yapacaksın… Onca şey veriyor yani…”’ ifadelerini kullanmıştı.

İşte TSK’nın internet sitesinde yapılan 4 maddelik o açıklama:

1. Son zamanlarda, yasal mevzuatla belirlenmiş olan vazifesini, tamamen görevine odaklı, devletine ve Yüce Milletine hizmet aşkı ile en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan, maksatlı olduğu değerlendirilen, haber, iddia ve yorumlara sıkça rastlanmaktadır.

2. Tahrik amaçlı olan ve yapıcı eleştiri sınırlarını aşan bu tür iddia ve yorumların, Türk Silahlı Kuvvetlerinin fedakar ve kahraman mensuplarının moral motivasyonunu ve görevini en iyi biçimde yapma azim ve gayretini zaafa uğratmayı hedeflediği üzüntü ve endişe ile izlenmektedir.

3. Bazı yazar, konuşmacı ve meslek kuruluşu temsilcilerinin; basın ve ifade özgürlüğünü istismar ederek, başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tarihe mal olmuş asker kişilerin de şerefle taşıdıkları askeri unvanlarını bile seviyesizce alay konusu yapmaları, astlık-üstlük münasebetlerini ve dünyanın en disiplinli ordusu olarak gösterilen ordumuzda disiplin anlayışını zedelemeye yönelik söz ve yazılarla Türk Silahlı Kuvvetlerini ve onun değerli mensuplarını tahrik etmeye çalışmaları, talihsizliktir.

4. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensupları; en kıdemsiz erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar, hiçbir tahriğe kapılmadan, çelikleşmiş bir birlik ve bütünlük içinde, Anayasamızın temel niteliklerine ve parlamenter demokratik sisteme sıkı sıkıya bağlı olarak, ülkemize ve Yüce Milletimize hizmet etmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Yayınlanma Tarihi: 03 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 258 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.