Yetkili ağızdan ‘süt’ açıklaması


Yetkili ağızdan ‘süt’ açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin konuştu. Dr. Erol, “Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık tehlikesi bozulma tehlikesi söz konusu değil” dedi.

Uluslararası Gıda Koruma Birliği’nin sütten zehirlenme iddialarına ilişkin Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, ilk tetkiklerin yapıldığını ve herhangi bir problemin olmadığını söyledi.
Bütün illerde dağıtılan sütlerin örneklerinin alıp incelendiğini ifade eden Dr. Erol, “Bu bir gıda zehirlenmesi olarak değerlendirildi, bu bir gıda zehirlenmesi olayı değil. 7.2 milyon kutu süt dağıtılıyor çocuklara bunlardan bir kısmında laktoz intolerans adını verdiğimiz problemin olduğu ifade ediliyor. Bazılarında bir reaksiyon oluşuyor. Tabii bunun bir gıda zehirlenmesi veya süt kaynaklı gıda zehirlenmesi ile bir ilgisi yok. Ama biz bütün bunlara rağmen emin olmak için bu problemin görüldüğü bütün illerden örneklerimizi aldık. Onunla ilgili gerekli tetkiklerimizin bir bölümü çıktı bir bölümü de çıkmak üzere. Süreç devam ediyor şu ana kadar hiçbir problem yok” dedi.
Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık ve bozulma tehlikesinin söz konusu olmadığını belirten Dr. Erol, “Herhangi bir enfeksiyon ya da zehirlenmeye neden olan bir bakteri veya mikrobiyolojik bir tehlike bulgusu da yok. Çok yüksek sayıda tüketim var çok yüksek sayıda dağıtım var. Buna ilişkin olarak bazı çocuklarımızda reaksiyonlarımız oluşabilir. Ama biz emin olmak için tetkik sürecini başlattık. Ön bulgular itibariyle bir herhangi bir problem söz konusu değil. Toplam 7.2 milyon kutu etkilenen çocuk sayısına baktığımız zaman çok az sayıda ama onu da dikkate alıyoruz. Öyle bir problem olmuş olsaydı bu çocukların hemen hemen büyük bölümünde bu olumsuzdu.

Dün belli yerlerde belli çocuklarda böyle bir reaksiyon var. Netice itibariyle şu anda bizim elde ettiğimiz bulgular yönüyle sağlık yönünde herhangi bir risk söz konusu değil. Sonuçlar çıktıktan sonra da gerekli açıklamayı yapacağız” diye konuştu.

Uzmanların pastörize süt dağıtılması gerektiği şeklinde açıklamaları da değerlendiren Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol “Burada en güvenli olan süt UHT süttür. Çünkü UHT sütte 135-140 santigrat derece gibi yüksek ısı işlemi, uygulanıyor. Bunu oda sıcaklığında muhafaza edebiliyoruz, 3-4 ay gibi bir süre muhafaza edebiliyoruz. Böyle bir programda seçebileceğimiz en iyi süt UHT süttür” dedi.

Süt dağıtımına devam edeceklerini de belirten Dr. Erol, ailelerin herhangi bir endişe duymaması gerektiğini de söyledi. Programın amacının çocuklara süt tüketim alışkanlığını getirmek olduğunu da ifade eden , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol,şunları söyledi;

“Bu program son derece önemli bir programdır. Bu programın asıl amacı belli yaş gruplarındaki çocuklara belli miktarda belli bir süre için hayvansal proteinli süt vermek. Aynı zamanda süt tüketim alışkanlığını geliştirmektir. Çok amaçlı ve çok önemli bir proje. Aileler herhangi bir endişe duymasınlar. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değildi. Bir zehirlenme söz konusu değildir, biz bu programa devam edeceğiz. Eğer herhangi bir ihmal söz konusu olur ise onunla ilgili gerekli işlemleri yapacağız. İlk yapılacak işlerden birisi mühürdür.


Yayınlanma Tarihi: 04 Mayıs 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 257 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.