Yıkılacak binaya 250 bin TL masraf


Yıkılacak binaya 250 bin TL masraf

Gelibolu’daki 2’nci Kolordu Komutanlığı’ndaki skandallara bir yenisi daha eklendi. Depreme dayanıksız olan ve yıkılması gereken İstihkam Alayı Köprücü Tabur binasına 250 bin lira masraf yapıldığı ortaya çıktı

Komutanların, tüm uyarılara rağmen, vatani görevini yerine getiren erlerin hayatını tehlikeye attığı gibi devleti de zarara uğrattığı öğrenildi.
HEYETİN UYARISINI TAKMADI
Edinilen bilgilere göre, İstihkam Yarbay Barbaros Elakaş’ın daveti üzerine 25 Ekim 2011 tarihinde Çorlu İnşaat Bölge Başkanlığı’ndan gelen teknik heyet, yapılan incelemeler sonucu “İnşaat çalışmalarının hemen durdurulmasını ve binanın deprem güvenliğinin arttırılmasını” istedi. Ancak Çorlu İnşaat Emlak’ın vermiş olduğu olumsuz teknik raporu beğenmeyen Yarbay Elakaş, zemin katta yapılan çalışmalara devam ederken, durumu da 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Raif Akbaş’a haber verdi. İddialara göre Akbaş da, yapılan çalışmaların devam etmesi emrini verdi. Akbaş’ın ayrıca, daha önce göre yaptığı MSB Ted. Ve İnş. Yardımcılığı’ndaki tanıdıklarını devreye sokarak, olumlu bir rapor alınması girişiminde bulunduğu öne sürüldü.
BİNA YIKILDI, FATURAYI DEVLET ÖDEDİ
Komutanların bu tuhaf tavrı yüzünden 300 erin 4 ay boyunca dayanıksız binada kalmaya devam ettiği belirtildi. Raporlardaki uyarıları görmezden gelen Elakaş’ın, harabe binadaki inşaat çalışmalarının tüm hızıyla sürmesini sağladığı kaydedildi. Bu kapsamda; Buhar kazanları, fırın davlumbaz, bulaşık yıkama üniteleri, Amerikan tip asma tavan, pimapen camlı giriş alanı, iç zemin komple fayans kaplama havalandırma sistemi sıfırdan yapılmış, koğuş tadilatı olarak zemin kalebodur döşeme, sıfırdan kapı çerçeveleri ve kapılar, komple alçıpan duvarlar, 120 kişilik komple er tuvaleti yapıldı ve hizmete sunuldu. Ancak 250 bin TL harcanan binanın, Ankara’da gelen tahliye kararı ile yıkıldığı öğrenildi. Bu nedenle Korg. Akbaş ile Yarbay Barbaros Elakaş’ın arasının da açıldığı ifade ediliyor.


Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2012

Kategori: Genel

Görüntüleme: 199 Defa

Etiketler:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkiye nin en iyi sözlerinin bulunduğu sitemize hoş geldiniz.